כך הרשתות החברתיות משפיעות על החשיבה שלנו​​

חגי טל

למי מאיתנו זה לא קרה.. מעלים פוסט מרתק ל-Facebook, תמונה שצילמנו והרגשנו צורך לשתף עם כולם ב-Instagram, ציוץ חם ב-Twitter ולאחר כשעה נחרדים לגלות כי כמות התגובות, צפיות או לייקים מועטות עד אפסיות ומבצעים באופן מידי את הפעולה היחידה שנראית לנו הלגיטימית (לעיתים נואשת) – מוחקים את הפוסט. למה כל כך מפריע לנו שאנו לא באור הזרקורים? האם הפוסט שפרסמתם באמת לא מעניין או שמדובר בהתערבות מאחורי הקלעים? האם בגלל הרשתות החברתיות גברה התלות שלנו באחרים? במאמר זה, אנסה לשפוך מעט אור.

mobile-phone-1087845_1920

הרשתות החברתיות.. מקום המפלט של מתנגדי “ספירלת השתיקה”. המקום בו אפשר להביע כל דעה, לשנות אותה, להתווכח וכמובן לבצע זאת בהסוואה מלאה. תארו לכם את התרחיש הבא (בהתייחס לתקופת בחירות) – כתבתם תיאוריה שלמה שלדעתכם תפתור מחלוקת במדינה או תוביל למחאה הבאה. פרסמתם את הפוסט אך קיבל שלושה לייקים וגם הם מבני משפחה ואינכם מבינים מדוע. הכירו את האלגוריתם של הרשתות החברתיות! כמובן שלכל רשת חברתית ישנו אלגוריתם מורכב בפני עצמו המושפע ממאות ולעיתים אלפי פרמטרים, אך כאן אציג את הקווים המנחים של כולן.

1. גברת, החתול שלך לא מעניין אותי ולא משנה כמה פוסטים או תמונות שלו אותה הגברת תפרסם. על מנת שהחתול אכן יעניין אנשים, יש להעלות לפחות שתי תמונות שלו בכל שבוע ולצבור לייקים באופן עולה משבוע לשבוע. מאחורי הקלעים, האלגוריתם מזהה שהפרופיל הספציפי של הגברת פעיל ואף צובר תאוצה ולכן כדאי להתחיל לשים לב אליו.

2. חתולים רבותיי חתולים. תארו לכם ולאישה הנחמדה שלנו יש מעל 500 חברים ומתוכם רק 20 איש מתעניינים בחתולים ומתוכם תקבל 10 לייקים באופן קבוע. ויראלי? פחות… ולכן יש צורך להצטרף לקבוצות עם קהל יעד דומה או לחליפין ליצור קבוצה ייעודית ולצבור תאוצה (בשלב הראשון עדיף להשתמש בעדיפות א’) ולגרוף את הלייקים לחתול שלכם משם.

3. החתול שלי חבר של חתול של סלב. בדיוק כפי שזה נשמע. במידה ויש לכם היכרות עם דמות ויראלית ברשת שכל פוסט שלה מסתכם באלפי לייקים (או במילים אחרות בראש שרשרת המזון), מספיק שתגיב או תשתף את הפוסט שלכם על מנת לחשוף אתכם לאלפי משתמשים שעד כה לא הכרתם ולהעלות אתכם בשרשרת החשיפה כך שכל פוסט יוצג ליותר ויותר אנשים.

בתמונה: חתול לא מעניין במיוחד

אז למה יש בנו את הדחף לדעת מה אחרים חושבים עלינו ועל מה שפרסמנו? בהיעדר כמות הלייקים והתגובות, האם הפוסטים של אחרים באמת מעניינים אותנו או שאנו קוראים אותם מתוקף חשיפתם? התשובה פשוטה, בני אדם הם יצורים חברתיים מטבעם. עם כניסת הפורומים בעשור הקודם וכניסת הרשתות החברתיות בתחילת העשור הנוכחי (חלקו בעשור הקודם), גברה התלות שלנו עד כדי כך שאנו לעיתים מתרגשים, לחוצים, לא שלמים וחושבים פעמיים האם לפרסם דבר מה ולאחריו נכנסים מספר פעמים בשעה לבדוק את סטטוס הפוסט ולמה “גרם”. כאן נשאלת השאלה, האם ניתן לנתק את הרגש והתחושות בציפייה לקבלת היזון חוזר מצד קהל היעד או חבריכם? תלוי את מי שואלים. כאן המקום לבחון את עצמכם ולהתנסות בתוסף בשם Facebook Demetricator שמסתיר את כמות הלייקים והתגובות שקיבלתם לכל הפוסטים (היעדר מטריקה).

fbd-home-master
מטריקה: לפני ואחרי

כאחד שמהות עבודתו היא ברשתות החברתיות אני מודה ומתוודה שבעיקר הייתי מתוסכל בשלב הראשון ולא הבנתי מה עבר במוחו של אותו מפתח ארור. האם הפוסטים אותם אני כותב מושכים את תשומת הלב? כמה אנשים הגיבו? מדוע אני ממשיך להיכנס 4-5 פעמים בשעה לאותו פוסט כשאני יודע שאין לי את היכולת לראות מה מתרחש. לאחר 5 פוסטים ב-48 שעות, לא מעט שערות לבנות והרבה קפה, הבנתי. הבנתי את התלות שיש לנו באנשים שאין לנו כל קשר אליהם, לתהילה רגעית ובעיקר לשמר אחיזה ברגש שאין לו כל ערך מוסף. לאחר שנפל האסימון, ירדתי בתכיפות הכניסות לרשת והפחתתי בהתמכרות שלי.. ולמי שעד נקודה זו עדיין מתכחש, כן זו התמכרות (שקטה) לכל דבר. מודה שאילו העבודה שלי לא הייתה ברשתות החברתיות, הייתי ממשיך עם תוסף זה. תוסף שפשוט פינה עבורי זמן, הוריד מרמת הסטרס ואפשר לבחון רבדים שלא שקלתי בעבר.

לסיכום, אומנם הרחבתי על הקווים המנחים לנצחון על הרשתות החברתיות, אך רגע אחד לפני שאתם מקדישים את זמנכם לנצח את ה-AI, חשבו מהי מטרתכם, האם מקדמת אתכם ולמה. זכרו, המרדף אחרי האלגוריתם והמכונות הוא כבר מזמן מרדף אינסופי, אז רגע לפני שאתם נשאבים לשם, קחו לעצמכם מספר ימי מנוחה באמצעות התוסף Facebook Demetricator ומי יודע, אולי תגלו שניתן להשיג את אותה המטרה ללא התלות במה שאינו מוחשי.