סקירת שיעור ראשון קורס 10822

חגי טל

כשאנו מדברים על אינטרנט, לרוב אנו מתכוונים לגלישה ברשת, רשתות חברתיות, העברה וקבלת מידע ושימושים נוספים שאנו עושים כצרכנים ממוצעים.  כאשר אנו משתמשים בכל אחד מהשירותים מבוססי האינטרנט שלנו, אנו בעצם משתמשים במוצר מוגמר שמאחורי הקלעים עומדת אבולוציה של צורך בטחוני אמריקאי אי שם בשנות ה-50 במלחמה הקרה לשמר את כל המידע במספר מקומות. מאז האינטרנט עבר עשרות גלגולים ואינספור שימושים למטרות שונות. החל מהצורך האקדמי בשנות ה-80 ועד לפיתוח הטכנולוגיות המאפשרות לנו הצרכנים להתבסס על מידע, דפוסים והתנהגויות שהן לאו דווקא מעשה יד אדם באופן ישיר.

network-782707_1280

האם אי פעם תהיתם איך Google “יודעת” מה אנו מחפשים? כיצד Facebook מציגה לנו פרסומות של עסקים שנמצאים לידינו בדיוק שחלפנו על פניהם? הכירו את האינטליגנציה מלאכותית (AI), ענף בעולם המחשבים הלומד את דפוסי הפעולה שלנו ומאפשר להציג תוצאות טובות יותר באינטרנט ומחוצה לו. כן כן, גם בעולם הפיזי שלנו אנו חווים את התפתחות האינטרנט ואת ה-AI. בעשור האחרון אנו נחשפים יותר ויותר להתקנים “חכמים” המסונכרנים לנייד שלנו וגם ביניהם או במילים אחרות, “האינטרנט של הדברים” (IOT). בעזרת ה-AI, ההתקנים החכמים לומדים את דפוסי הפעולה שלנו ובמקביל מתעדכנים בגרסאות יצרן, והתוצאה? המלצות לאוטומציה של דפוסי פעולה חוזרים דוגמת שואב אבק רובוטי שממפה את הבית ולאחר מספר שאיבות שואב באופן מהיר ויעיל עוד יותר.

עולמות אלה נראים לנו כמובנים מאליהם, אך לא יכלו להתקיים ללא התפתחות קצב העברה ונפח התעבורה של האינטרנט. האינטרנט כבר מזמן אינו אותו חיבור חייגן של שנות ה-90 שלא מעט פעמים פשוט תיסכל אותנו (מי לא חווה הורדה של שיר בשעתיים ולבסוף הוריד את השיר הלא נכון), והשימוש ההולך וגובר בתשתיות מבוססות סיבים אופטיים מאפשרות לנו שימוש יציב גם בהתקנים המחוברים לראוטר הביתי וגם למכשירים הניידים שלנו מכל מקום. באופן טבעי, ככל שהגלובליזציה משתלטת עלינו, כך תיאוריות כאלו ואחרות צצות. חלקן נכונות וחלקן מופרכות, אך האחריות להכיר בטכנולוגיה, כיצד להשתמש בה ואילו פרטים למסור, היא של כולנו – המשתמשים הממוצעים.